Anglia

Produkcja piwa w Anglii ma długowieczną tradycję. Tutejsze nazwanie piwa słowem "ALE" weszło w życie na całym świecie. Pierwotnie określenie to odnosiło się do nazwy konkretnego rodzaju, jednak z biegiem czasu zaczęto w ten sposób zastępować słowo "piwo".


Anglicy zgodnie uznają, że stolica piwa w ich kraju mieści się w Burton Upon Trent. To właśnie tutaj założyła klasztor święta Modwena, która wędrowała do Rzymu. Pozostała jednak w Burton Upon Trent w klasztorze, a do Rzymu nigdy nie dotarła. Nawracała na wiarę lokalnych pogan i leczyła ludzi dzięki życiodajnej wodzie źródlanej. To właśnie źródło zostało później wykorzystane przez mnichów do produkcji piwa.


O tym, że piwo w Anglii jest szeroko rozpowszechnionym trunkiem może świadczyć przegląd tutejszych piw, jaki można zobaczyć na Great British Beer Festival. Organizowany jest on co roku na początku sierpnia w Londynie w Olympia Hall. Każdy piwosz znajdzie tutaj coś dla siebie. Prezentacja piw, nie tylko brytyjskich, cieszy się ogromną popularnością. Impreza trwa 5 dni. Co roku odwiedza ją około 50 000 osób. Zabawa, muzyka, degustacje oraz różne konkursy związane z piwem wprowadzają każdego gościa w świetny nastrój. Przy wstępie można wypożyczyć szklankę do degustacji, której bardziej elegancki wariant otrzymują dziennikarze.


Na festiwalu co roku prezentuje się około 300 browarów krajowych. Zawsze jednak można zawitać w barze "Biéres sans Frontiéres" w celu poznania oferty browarów zagranicznych. Niemcy, Belgowie, Czesi oraz wiele innych narodowości znajdzie tutaj swoich "piwnych" reprezentantów.


Wróć